SRD
Stowarzyszenie Rodziny Deskurów

Historia Deskurów SRD Varia Nowo¶ci

 

Publikacje

"Dla Moich Wnuków" jest pamiętnikiem powstańca styczniowego Bronisława Deskura (1830-1896) z roku 1892. W 2000 roku Aleksander Deskur z Poznania przygotował przedruk  dodaj±c obszerne opracowanie potomków autora po mieczu i po k±dzieli. 3 oryginalne egzemplarze s± jeszcze w posiadaniu rodziny.

"Dla Moich Wnuków" jest testamentem patriotycznym napisanym pod koniec życia powstańca, w którym zachęca on swoich wnuków do dalszego działania na rzecz wyzwolenia Polski z niewoli zaborców.

Kochane Wnuki!  Nie będę was pouczał o miło¶ci Ojczyzny, bo to uczucie wyssali¶cie z piersi matek waszych, przypomnę wam tylko, że : kto nie poczuwa się do obowi±zków Polaka, kogo więzy niewoli nie pal± wstydem a męstwo nie porwie do czynu, ten nie wart st±pać po tej ¶więtej ziemi naszej, przesi±kniętej krwi± męczenników za wolno¶ć.(...)

Szlachetność przeto jest wyłączną własnością jednostki, jej życiowych zasług moralnych i pracy, ale nie przechodzi w krew i kości jej potomstwa (...)

Niech więc was nie wbijają w pychę zasługi i zaszczyty przodków waszych, bo te należą do historii, nie do was, wy macie je zdobyć dopiero swym życiem w społeczeństwie, które was otacza”.

 

Zapraszamy wkrótce. Strona jest w trakcie budowy.

 

 


© Stowarzyszenie Rodziny Deskurów 2011